ספרות עצמאית

 

במסגרת עבודתי עם חנות הספרים העצמאית ברשת, אינדיבוק, אני רואה מגמה גוברת של סופרים אשר בוחרים להוציא את ספרם באופן עצמאי. נכון, לא תמיד זו בהכרח "בחירה", הרבה פעמים הוצאות הספרים דוחות אותם בטיעון כזה או אחר, אך משום מה בארץ עדיין קיימת סטיגמה שאם הספר ראה אור בהוצאה עצמית ובמינון הסופר, הוא כנראה לא טוב. אז נכון, לא כל הספרים שרואים אור בהוצאה עצמית הם טובים כמו שלא כל הספרים שרואים אור בהוצאה גדולה הם טובים. אם במוזיקה כבר הבינו שהדברים הכי מעניינים קורים בשוליים, הרי שבספרות עצמאית עוד נדרשת עבודה.

אני בטוחה שעכשיו יותר מתמיד, הספרות העצמאית צוברת תאוצה. פרויקטים של מימון המונים מאפשרים לסופר לקבל תמיכה מקוראים שמאמינים בו, וכך רואים אור יותר ספרים חדשים אשר מעניקים לסופר את כל הזכויות והתמלוגים על הספר. כמו כן, הפורמט הדיגיטלי מאפשר לסופר להוזיל עלויות מטורפות. זה הצד החיובי של הוצאה עצמית, ומה בצד השני? יש המון דברים נוספים לקחת בחשבון. עצמאות זו גם בדידות; בדידות מול חנויות הספרים, מול יחסי הציבור, מול ההפצה, מול ערמת ספרים שלא בהכרח נמכרים.

אתם מוזמנים לעיין במדור, להתעדכן בספרים החדשים שראו אור בהוצאה עצמית וגם לקרוא שאלונים  עם סופרים שכבר עשו את זה. חלקם מאוכזבי הוצאות גדולות, חלקם פשוט החליטו מראש שהדרך העצמאית מתאימה להם יותר.

 

אישה קוראת

 

 

 

 

%d בלוגרים אהבו את זה: